Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Setkání na hranici

Některé z akcí se postupem let staly tradicí. Mezi takové patří i setkání na hranici. 

Dne 30. června 2013 se členové spolku zúčastnili otevírání hranice na pomezí Čech a Moravy. Tuto akci pořádali Sirákovští, kteří se rozhodli vytvořit na zemské hranici mezi Újezdem a Sirákovem místo pravidelného setkávání. O program se budou pravidelně dělit s újezdskými turisty.

Proto dne 17. srpna 2014 navazoval turistický spolek na setkání na hranici v minulém roce. To bylo zpestřeno ukázkou stáčení provazů pomocí strojku opraveného Janem Kučerou z Nového Veselí a zapůjčeného Jiřím a Petrem Danihelovými z Újezda.

V následujícím roce připadla organizace setkání na Sirákovské. Raritou setkání byl přelet vojenských letadel GRIPPEN nad místem setkání v nižší výšce.

V roce 2016 stanovili újezdští turisté setkání na 10. července. Na místě upletli dlouhé lano a pak soutěžili se Sirákovskými v přetahování. Újezdští urputný boj nakonec vyhráli. Slavnost byla zpestřena vystoupením folklorního spolku Vysočan a doprovázena hudební skupinou Lhotár.

Organizátoři setkání ze Sirákova  pro rok  2017 se rozhodli pro datum 18.6. Újezdští turisté přijeli na hranici s velkou parádou na krásně vyzdobeném traktoru RS s vlečkou a malou pozorností pro organizátory – vlastní turistickou známkou Blažkov.

Slavnosti rumu

Další pravidelnou akcí se staly Slavnosti rumu.

První slavnosti se konaly 2. listopadu 2013 v kulturním domě. Tato akce se pro velký úspěch opakovala v následujícím roce. Tehdy se 8. prosince  Slavnosti rumu konaly 

v námořnickém stylu. O rok později, 7. listopadu 2015, měly ráz horské záchranné služby. V roce 2016 se organizátoři inspirovali Jamajkou a 11. 11. 2017 se odehrávaly v mafiánském stylu.

Vánoční jarmark

Velký ohlas zaznamenává každým rokem vánoční jarmark.

První vánoční jarmark   uspořádali členové spolku 14. prosince 2014 v kulturním domě. Pozvání členky klubu Veroniky Chlubnové přijali různí řemeslníci, kteří předváděli svoje řemeslo i výsledky své práce. Vánoční atmosféru podtrhly koledy, prodej punče, svařeného vína a horké medoviny. Hosté mohli ochutnat (kromě jiného) na kamnech pečené bramborové placky s mákem a povidly.

Druhý ročník vánočních trhů se konal 12. prosince 2015 za velké účasti občanů Újezda i okolí. Prezentovali se opět různí řemeslníci. 

Kulturní dům byl během vánočního jarmarku 3. prosince 2016 zcela zaplněn prodejci. V nabídce byly domácí marmelády sirupy, mýdla, dřevěné hračky, keramika, pletené výrobky a další. Program byl doplněn ukázkami práce kováře.

Vánoční jarmark se stal již tradicí a konal se i v roce 2017. Návštěvníci si mohli vybrat z velkého množství rukodělných výrobků, mohli opět obdivovat kovářské umění, přidaly se ukázky výroby šindelů. Protože turistický spolek chce  každým rokem přijít s něčím novým, mohli v tomto roce hosté obdivovat práci baristy nebo ochutnat šneky. 

Vánoční atmosféru  podtrhla nejenom hudba skupiny Lhotár, ale překvapivě i sněhová nadílka.